Reportaż, od którego rozboli głowa

„Ból, jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, jest również odczuciem najbardziej subiektywnym, ponieważ lekarze muszą polegać na tym, co opisują pacjenci. I tak może być on ostry albo ćmiący, tępy albo przeszywający, palący albo przejmujący. [...] Każda osoba ma indywidualny próg bólu – punkt, w którym go doświadcza”.

Kto z nas choć raz w swoim życiu nie musiał skorzystać z dobrodziejstw medycyny i nie ratować się farmakologicznie lekami wypisywanymi z zalecenia lekarza? Migrenowe bóle głowy, bóle kręgosłupa, pooperacyjne, po złamaniach, urazach, zabiegach i innych, od których człowiek chce się jak najszybciej i jak najskuteczniej uwolnić. Niestety, to co na jedno pomaga, na inne szkodzi albo wręcz ma takie ukryte negatywne działanie, że poprzednie stany bólowe okazują się bułką z masłem...

Barry Meier jest pisarzem i byłym dziennikarzem New York Timesa. Jego skrupulatne, niezwykle drobiazgowe śledztwo doprowadziło do nagłośnienia wielkiej fali śmiertelnego przedawkowania narkotyków w Stanach Zjednoczonych. Według statystyk w 2016 roku każdego dnia z tego powodu traciło życie 175 osób! Dane były przerażające, a to był dopiero wierzchołek góry.

Reportaż czytało się z zapartym tchem niczym pełnokrwisty thriller. Treść wywoływała zgrozę nie gorszą niż opisy kaźni. Ilość osób, które utraciły życie, zażywając legalne narkotyki o silnych właściwościach przeciwbólowych, wypisywane na receptę stawiała włosy na karku. W tym reportażu ofiarą jest każdy, kto potrzebował silnego leku przeciwbólowego i jego bliscy, a katem agresywny koncern farmaceutyczny i zwykła chęć ogromnych zysków liczonych w milionach.

Barry Meier rozłożył na czynniki pierwsze cały proces marketingowy napędzający nachalną reklamę produktu, który zamiast wejść w powszechne użycie powinien być przynajmniej częściowo wycofany z obrotu. Ukazał liczne i głębokie powiązania finansowe między ruchem na rzecz zwalczania bólu, agencjami rządowymi, lekarzami a przemysłem farmaceutycznym. Niektórzy działali w dobrej wierze, no ale wiadomo, czym jest piekło wybrukowane. Wszyscy ci ludzie dali przykład wykorzystywania nauki do niewłaściwych celów: nieprawdziwe publikacje, niesprawdzone dane, nadinterpretacja statystyk czy powoływanie się na badania, które nie zostały nawet ukończone.

Czas pokazał, że przeniesienie stosowania opioidów o przedłużonym uwalnianiu z oddziałów onkologicznych do masowego leczenia nie było zbyt dobrym pomysłem. A przez fakt, że rzesze osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne przymykało na wszystko oko, doprowadziło do fali uzależnień ludzi w różnym przedziale wiekowym na ogromną skalę. Leki zaczęły zdobywać również osoby niewalczące z przewlekłym bólem. Uzależnili się oni tak samo, jak od heroiny i innych narkotyków.  

Podsumowując Zabić ból to szczegółowy i przerażający raport o epidemii opiatowej w Stanach Zjednoczonych, której skutki można obserwować do dziś. Można się z niego dowiedzieć, jak to się stało, że OxyContin „cudowny lek” stał się szkodliwym narkotykiem i jak bardzo żądza pieniądza potrafi przysłonić wszystko – nawet ludzkie życie i zdrowie.

„Ból i cierpienie, jakiego doświadczyły niezliczone rodziny i społeczności z powodu nadużywania tego leku, przewyższają w niewyobrażalnym stopniu związane z nim korzyści”.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.



Bonito proponuje:

Zabawy literackie  do kupienia na Bonito

Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu do kupienia na Bonito

Zanim wystygnie kawa do kupienia na Bonito

Komentarze

  1. Nie wiedziałam, że taka epidemia miała miejsce. Ależ to musi być ciekawy reportaż.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwsze słyszę o tej książce, ale czuję się zaintrygowana po przeczytaniu Twojej opinii. Lubię tematykę okołomedyczną, od czasu do czasu sięgam też po reportaże, nie boję się też mocnych tematów w tychże, widzę więc, że to coś dla mnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po przeczytaniu podziel się wrażeniami. Mi reportaż zmroził krew w żyłach i już nie będę się tak chętnie "tabletkować".

      Usuń
  3. Rzadko sięgam po tego typu książki, ale nie mówię jej "nie".

    OdpowiedzUsuń
  4. To jest coś strasznego, człowiek szuka pomocy a wpada w błędne koło uzależnienia :( nie wiem, czy to reportaż na moje nerwy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, reportaż porusza czułą strunę, bo kto z nas nie czuł uporczywego bólu...

      Usuń
  5. o wow, to coś mocnego, coś dla mnie!
    https://okularnicawkapciach.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Straszne, do czego może doprowadzić żądza pieniądze. Ciekawa książka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura!

    OdpowiedzUsuń
  8. I takie książki też lubię - niegdyś reportażami się na potęgę entą zaczytywałem, tyle ,że z Wydawnictwa Czarnego Anka, pozdrowienia :-) . A "Poradnię K " - uwielbiam, wiem że się powtarzam, ale wydają świetne książki :-) .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydawnictwo Czarne miało ciekawe reportaże, i masz całkowitą rację Poradnia K wydaje świetne książki o różnorodnej tematyce.

      Usuń
  9. Tematyka nie dla każdego, ale z czasem może i sięgnę po lekturę.

    OdpowiedzUsuń
  10. to musi być niesamowita książka, chętnie bym przeczytała:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może też zwiększy świadomość, że leki to nie draże.

      Usuń
  11. Przeczytałem ten reportaż i jestem w szoku. Epidemia opiatowa to prawdziwa plaga, a rola wielkich koncernów farmaceutycznych w jej rozwoju to skandal.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, reportaż przeraził, a skutki epidemii trwają w Stanach do teraz.

      Usuń
  12. Bardzo ciekawy temat porusza ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  13. Myślę, że mógłby mnie zaciekawić ten reportaż 😊

    OdpowiedzUsuń
  14. To temat, który zdecydowanie mnie interesuje. Chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, jestem ciekawa Twoich wrażeń po lekturze.
      Pozdrawiam

      Usuń
  15. Lubię reportaże, a ta tematyka również mnie interesuje. Ostatnio Jaśmin z kanału na Yt stanowo kryminalnie przypomniała głośną sprawę zatrutych cyjankiem tabletek tylenolu. Chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawa i tematyka moja, warta przeczytania📖📘😊
    Pozdrawiam😄🌸

    OdpowiedzUsuń
  17. Muszę przyznać, że całkiem intrygująca książka. Możliwe, że dam jej szansę jak najdzie mnie ochota na wyjście z mojej strefy komfortu.

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ciekawy tytuł. Chyba przeczytam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tematyka też niezbyt często poruszana, a dość ważna...

      Usuń
  19. Wow, bardzo fajna książka! Poszukam jej, dzięki ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. Gdybyśmy wszyscy potrafili zaordynować sobie właściwe leki, byłoby fenomenalnie. Z tego korzystają eksperymentujący, skorumpowani farmaceuci. Chętnie przeczytam ten reportaż. Dziękuję bardzo za polecenie i przestrogę.

    OdpowiedzUsuń
  21. Mam w planach i tę książkę (podpinam się, że Poradnia K to gwarancja świetnej lektury), ale też Dreamland od wydawnictwa Czarnego oraz serial Dopesick (ponoć fenomenalny, a ja mam teraz 3 miesiące Disney'a, więc szkoda nie skorzystać). Ponoć ciekawy jest też Zabić ból na Netflixie, ale to na samym końcu. ;) Także mega się cieszę, że tak dobrze oceniasz tę niełatwą lekturę, bo czuję jeszcze większą chęć do jej czytania. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytaj koniecznie! Widziałam niedawno serial na Netfliksie. Też wstrząsa!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pewnych win nie da się odkupić

ZAPOWIEDZI

Święta, święta…